Marți după-amiază a avut loc, la Nyon (Elveția), tragerea la sorți a partidelor din Youth League, ruta campioanelor. În urne s-a aflat și campioana României U19, FC Viitorul, care și-a câștigat dreptul să reprezinte România România după ce s-a impus cu 4-0 în finala Ligii Elitelor U19 în fața lui Dinamo București.
Sorții au decis ca FC Viitorul să înfrunte în turul I pe campioana Croației, Dinamo Zagreb. Prima manșă este programată pe 3 octormbrie la Ovidiu, iar returul pe 24 octombrie la Zagreb.
Învingătoarea dublei manșe dintre FC Viitorul și Dinamo Zagreb va juca în turul secund (programat pe 7 și 28 noiembrie) cu Astana (Kazahstan) sau Vllaznia (Albania).

Progarmul turului I al Youth League, ruta campioanelor (3 și 24 octombrie):
Altinordu (Turcia) - HJK Helsinki (Finlanda)
MSK Zilina (Slovacia) - Montpellier (Franța)
Basel (Elveția) - Hamilton Academical (Scoția)
Dinamo Kiev (Ucraina) - Septemvri Sofia (Bulgaria)
Elfsborg (Suedia) - KR Reykjavík (Islanda)
Anderlecht (Belgia) - FC Admira Wacker (Austria)
Midtjylland (Danemarca) - Bohemians Dublin (Irlanda)
Chelsea (Anglia) - Molde (Norvegia)
AEL Limassol (Cipru) - PAOK Salonic (Grecia)
Sigma Olomouc (Cehia) - NK Maribor (Slovenia)
Gabala (Azerbaidjan) - Sheriff Tiraspol (Rep. Moldova)
Hertha Berlin (Germania) - Lech Poznan (Polonia)
Astana (Kazahstan) - Vllaznia (Albania)
Anji Mahachkala (Rusia) - Maccabi Tel-Aviv (Israel)
FC Viitorul (România) - Dinamo Zagreb (Croația)
FC Minsk (Belarus) - Illes Akademia Halad (Ungaria)


Programul turului al II-lea al Youth League, rugta campioanelor (7 și 28 noiembrie):
Anderlecht (Belgia) / FC Admira Wacker (Austria) - Dinamo Kiev (Ucraina) / Septemvri Sofia (Bulgaria)
Midtjylland (Danemarca) / Bohemians Dublin (Irlanda) - Basel (Elveția) / Hamilton Academical (Scoția)
Altinordu (Turcia) / HJK Helsinki (Finlanda) - MSK Zilina (Slovacia) / Montpellier (Franța)
Elfsborg (Suedia) / KR Reykjavík (Islanda) - Chelsea (Anglia) / Molde (Norvegia)
AEL Limassol (Cipru) / PAOK Salonic (Grecia) - FC Minsk (Belarus) / Illes Akademia Halad (Ungaria)
Gabala (Azerbaidjan) / Sheriff Tiraspol (Rep. Moldova) - Hertha Berlin (Germania) / Lech Poznan (Polonia)
Astana (Kazahstan) / Vllaznia (Albania) - FC Viitorul (România) / Dinamo Zagreb (Croația)
Sigma Olomouc (Cehia) / NK Maribor (Slovenia) - Anji Mahachkala (Rusia) / Maccabi Tel-Aviv (Israel)